Vozimo strpno, počasi in previdno
Poleti, ko se morda nekoliko več vozimo po naši državi, lahko opazimo veliko prikazovalnikov hitrosti, ki se nam zahvaljujejo oziroma nas opozarjajo na prekoračeno dovoljeno hitrost. Prav tako nas vse več tabel opozarja na meritve hitrosti. Tudi v Škofji Loki imamo na željo občank in občanov dve novi – v Hosti in v Gostečah.
Junija sta bili v Hosti in v Gostečah nameščeni stacionarni radarski ohišji, usmerjeni, povezani z alarmi, prek katerih se izvajajo meritve hitrosti. V obeh vaseh je omejitev hitrosti 40 km/h, zato poskrbimo za varnost vseh udeležencev v prometu in teh omejitev ne prekoračimo.
Prehitra vožnja je lahko vzrok nesreči, ki se lahko konča zelo tragično. Zato je prav, da se večkrat spomnimo, da se nam divjanje nikakor ne splača.
Prikazovalniki hitrosti, ki so postavljeni po vsej naši občini, se nam zahvaljujejo za previdno vožnjo, žal pa velikokrat opozorijo tudi na prehitro divjanje.
V juliju smo zabeležili previsoke hitrosti na večini prikazovalnikov hitrosti vi-vozite v naši občini. Izstopajo lokacije v Bukovščici v bližini podružnične osnovne šole, v Gostečah, na Logu nad Škofjo Loko, v Puštalu pri nogometnem igrišču, na Partizanski cesti – vzhod, v Sp. Luši, v Zmincu pri zadružnem domu. Podatki s prikazovalnikov hitrosti: najhuje je v Bukovščici v bližini podružnične osnovne šole kjer 85 % voznikov vozi do hitrosti 60,18 km/h, kar je prekoračitev dovoljene hitrosti za 50 %, sledijo Gosteče, kjer je prekoračitev za 42 % kljub stacionarnemu radarju, Log nad Škofjo Loko prekoračitev za 39 %, Partizanska vzhod – prekoračitev za 32 %, Sp. Luša – prekoračitev za 30 %, Zminec pri zadružnem domu – prekoračitev za 28% ...
Na relaciji med občinsko mejo v Sori pri Medvodah in Spodnjim trgom v Škofji Loki na razdalji dobrih petih kilometrov prihranimo 61 sekund časa, če vozimo 10 km nad omejitvami. Torej, eno samo minuto, medtem ko konstantno kršimo predpise in ogrožamo pešce, kolesarje, druge voznike in konec koncev tudi sebe.
Zavedati se moramo, da lahko že samo 10 km/h nad omejitvijo hitrosti (50 km/h) pomeni, da se naša pot ustavljanja podaljša kar za 12 metrov, kar pa je lahko znotraj naselja usodno.
Zato je za doseganje večje varnosti v cestnem prometu pomembno, da znotraj naselij in na lokalnih kakor tudi regionalnih cestah znižamo hitrosti vožnje. Na to, da je počasneje tudi zares varneje, kaže tudi podatek, da se verjetnost smrti pešca oziroma peške ob trku pri hitrosti 50 km/h kar 85-odstotna, pri hitrosti 30 km/h pa se verjetnost, da bo pešec zaradi trka umrl, zmanjša na manj kot 10-odstotkov.
Hitrost je ključen dejavnik tveganja za najbolj ranljive skupine udeležencev - pešce, kolesarje, starejše in otroke, pomembna pa je tudi pri teži posledic voznikov in potnikov v vozilih.
Vozimo previdno, strpno in upoštevajmo omejitve hitrosti. Za varnost prav vseh udeležencev oziroma udeleženk v prometu.