Razvoj vaških jeder
Sodelovanje med Univerzo v Ljubljani Fakulteto za arhitekturo in Občino Škofja Loka je rodilo ideje oziroma možnosti razvoja vaških jeder.
V tej prvi pilotni delavnici so bila izbrana naselja:
- JV od mesta Škofja Loka naselja Godešič, Lipica, Pungert, Gosteče, Draga, Suha
- na S od mesta Škofja Loka naselje Moškrin
- Brode v Poljanski dolini
- Bukovščica in Knape v Selški dolini
V okviru pilotne delavnice je delo potekalo v več posameznih korakih. Predstavitveni dan delavnice – skupinam smo posredovali glavne probleme, dogajanja, smernice, želene programe, oblikovali cilje in namen delavnice. V okviru dela na vsebini smo se kot drugod spopadali s težavo ogleda terena, ki je prvi in ključni korak za študente kot tudi mentorje. S pomočjo občine in študentov, ki bivajo v občini Škofja Loka smo si delo nekoliko olajšali, pa vendar nam je šele prvi obisk izbranih naselij zares pričaral sliko posameznih predlaganih intervencij.
Delo je potekalo v skupinah, predvsem tudi zaradi sodelovanja s tujimi študenti. Organizirali smo 10 skupin, raznoliko sestavljenih. Vsaka skupina je individualno sestavljala »zgodbo« razvoja naselja.
Vsebina naloge, ki so jo študentje razvijali za posamezno naselje, je bila strukturirana:
Spoznavanje naselja s pomočjo analiz: analiza širšega prostora (nivo regije, nivo občine ...), umeščenosti v prostor in analiza prometnih povezav; analiza ožjega prostora (nivo naselja) z morfološko, strukturno analizo, analizo stavbne tipologije, analizo namenske rabe, prometne infrastrukture (cestna hierarhija - dejanska obremenitev in uporaba), programa, zelenih površin, analizo historičnih vrednosti obravnavanih poselitvenih enot, vizualno ali percepcijsko analizo, SWOT ipd.
Urejanje naselja z vidika razvoja vaškega jedra: izbor referenčnih primerov, konceptualni prikaz ideje, prikaz širše situacije (celotno vas), situacija izbrane lokacije, prikaz elementov ruralne opreme in drugih detajlov (izbor materialov, tehničnih rešitev, profilacije cest …), ter prostorski prikaz posega v prostor.
V okviru razvoja naloge smo imeli skupaj s predstavniki Občine Škofja Loka dve predstavitvi, 2. decembra 2020 predstavitev prvih idej in 13. januarja 2021 predstavitev zaključnih nalog.
V okviru razvoja teh idej na pilotnih naseljih smo ugotovili:
- Smiselno bi bilo opredeliti enotno ruralno opremo v celotni ruralni krajini (v naseljih in v odprtem prostoru) občine Škofja Loka. S tem bi pripomogli k povezanosti naselij in prepoznavnosti krajine.
- Nekatere naloge so v rešitve vključile pomen sodelovanja skupnosti. Pomembno je, da se minimalne intervencije v naseljih izvedejo z zavedanjem skupnosti in z neposrednim vključevanjem v izvedbo. Participativni način izvajanja krepi skupnost.
- Pomembno je ne samo notranje urejanje naselij temveč tudi njih povezanost v sistem, kar omogoča izvajanje vseh aktivnosti, ki sledijo ideji zdrave in vitalne skupnosti (pešačenje, kolesarjenje, delavnice na prostem, igra otrok ipd.).
- Pri urejanju notranjega prostora naselij smo se srečali s problemom, da predstavlja javni odprti prostor (JOP) teh malih naselij promet. Torej izziv, kako naj v teh malih naseljih kakovostno urejamo prometno infrastrukturo in hkrati namenimo JOP tudi prebivalcem.
- In nenazadnje, vprašanje lastništva površin, ko želimo urejati kakovostni JOP. Je to mogoče samo na javnih površinah in koliko lahko sodelovanje skupnosti doprinese kakovosti bivanja, če preidemo formalnosti razmerij površin. V teh oblikah je nujno potrebno vnesti jasno opredeljene dogovore, ki so v korist vsem.
V letnem semestru 2020/2021 pa so za podrobno projektno nalogo bila izbrana 3 naselja v občini Škofja Loka, kjer bodo študentje urbanizma podrobno opredelili, kaj pomeni celovito urejanje vasi in kakšne so možnosti njihovega razvoja.
Pilotna delavnica je bila namenjena preveriti sodelovanja med Fakulteto in Občino, predvsem pa prenosa idej do prebivalk in prebivalcev v teh naseljih in uporabnikov oziroma uporabnic (obiskovalcev, turistov, pohodnikov idr.). Z izdelanimi predlogi študentov se proces urejanja šele pričenja.
Mentorji: izr. prof. dr. Alenka Fikfak, asist. Janez P. Grom, asist. Kristijan Lavtižar
Zunanja sodelavca: Marko Lazič, Aleš Švigelj
Študentje: študenti 3. letnik univerzitetne stopnje študija urbanizma, študenti 1. letnika magistrske stopnje študija urbanizma, Erasmus študentje arhitekture
Strokovna pomoč s strani občine Škofja Loka: Tatjana Bernik, Barbara Pokorn