Točno eno leto po poplavah
Eno leto po poplavah, ki so povsem spremenile naša življenja, predvsem pa vizijo - v katere projekte je nujno in potrebno vlagati - je stanje na terenu razveseljivo. Občinske ekipe delajo dobro in učinkovito. Na veliko gradbiščih dela potekajo hkrati, marsikje pa se dela sanacije tudi že zaključujejo.
V dolini Hrastnice dela dokončujemo. Ravno v teh dneh se odpira prenovljena cesta z mostovi, ki so narejeni po novih standardih. To bo prva popolnoma prenovljena dolina od teh, ki so bile v naši občini izredno prizadete. Res je bilo zahtevno koordinirati toliko izvajalcev, da je bil enormen obseg škode v enem letu popravljen.
Veliko dela je bilo opravljenega tudi na širšem področju Luše. Tam so odprti novi, varni mostovi, manjše pritočne doline v Spodnjo Lušo pa so tudi že v veliko boljšem stanju. Ker gre za široko področje, dokončanje del pričakujemo v letu dni.
V Bodoveljski grapi in v Sopotnici, kjer prav tako intenzivno poteka sanacija, ki se je začela takoj po interventnih delih. Na tem območju sta vodotok in cesta precej skupaj, ampak računamo, da bodo v nekaj mesecih ceste toliko pripravljene, da jih bo moč asfaltirati. Je pa tu še nekaj mostov, ki potrebujejo nove višine in jih bo treba sanirati postopoma, s prihajajočimi finančnimi sredstvi.
Smo pa po enem letu še vedno brez treh največjih mostov, ki jih je odnesla Sora. Pri Hudičevi brvi so dela že oddana. Čakamo še zadnje mnenje Direkcije za vode o zahtevanih novih višinah. V tesnem sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine bo nato izvajalec začel z deli in upamo, da bo brv do konca letošnjega leta postavljena. Suški most je v projektiranju, enako tudi brv pod Retečami. Takoj, ko dobimo končane projekte in soglasje, se bo začela izvedba. Predvidoma v prihodnjem letu. Za to denarja še nimamo, ga pa pričakujemo od države.
Sicer je od 21 poškodovanih mostov obnovljenih dobra polovica, nekateri imajo še začasno funkcijo.
Po enem letu ogromno skrb še vedno predstavljajo zemeljski plazovi, za katere smo naročili elaborate in jih spremljamo. Pripravljeni so sanacijski programi in računamo, da jih bomo vsaj pet sanirali še do konca letošnjega leta.
Od države oziroma natančneje s strani Ministrstva za naravne vire in prostor smo v letu 2023 prejeli 40 odstotkov ocenjene vrednosti škode na cestah, mostovih in gospodarski javni infrastrukturi, kar predstavlja sredstva v višini 7.929.870,00 evrov.
Pričakujemo, da bo država sprostila še preostalih 60 odstotkov sredstev oziroma 11.894.806 evrov, ki so nujna za dokončanje sanacije.
S strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano smo prejeli sredstva za obnovo gozdnih cest v višini 40 odstotkov ocenjene vrednosti škode na gozdnih cestah, kar predstavlja sredstva v višini 441.834,72 evrov, razliko v višini 662.752,09 evrov pa bomo predvidoma lahko prejemali do septembra 2028, ko je predviden zaključek sanacije gozdnih cest, kar Občina izvaja v sodelovanju z Zavodom za gozdove.
Želimo pa si, da bi tudi Ministrovo za kulturo - podobno kot omenjeni ministrstvi - zagotovilo dodatna državna sredstva za sanacijo kulturne dediščine, ki je bila v ujmi avgusta 2023 prav tako močno poškodovana na našem območju.
Upamo torej, da bomo še naprej imeli podporo države, saj smo v tem času dokazali, da znamo hitro in dobro delati.