Prostovoljstvo na Gorenjskem
Gorenjska je šesta regija v državi po številu prostovoljskih organizacij, sedma po številu prostovoljcev in četrta po številu opravljenih prostovoljskih ur. Hvala vsem loškim prostovoljkam in prostovoljcem oziroma prostovoljskim organizacijam.
V zadnjih letih, ko so Slovenijo in svet zaznamovale poplave, epidemija, požari in druge naravne nesreče ter različni družbeni izzivi, se je ponovno izkazalo, da je prostovoljstvo ključnega pomena pri zagotavljanju takojšnje pomoči in podpore prizadetim skupnostim.
Analiza podatkov za leto 2023 je pokazala, da je število prostovoljk in prostovoljcev ter število opravljenih ur prostovoljskega dela nekoliko upadlo v primerjavi z letom prej, medtem ko je število oddanih poročil o prostovoljstvu naraslo. Poročilo sicer ocenjuje, da upad števila prostovoljk in prostovoljcev ter opravljenih ur ne odraža dejanskega stanja, saj je bil odziv v času poplav izjemen, vendar je bilo vodenje evidenc zaradi izrednih razmer postavljeno na stranki tir.
V letu 2023 je poročilo o prostovoljskem delu v skladu z Zakonom o prostovoljstvu sicer oddalo 2.486 prostovoljskih organizacij in organizacij s prostovoljskim programom, od tega je oddalo poročilo 2.218 prostovoljskih organizacij in 268 organizacij s prostovoljskim programom.
Skupno število prostovoljk in prostovoljcev, ki so opravljali prostovoljsko delo in so vodeni v vpisniku prostovoljskih organizacij in organizacij s prostovoljskim programom, je bilo 206.845 (lani 226.106), opravili pa so 8.072.127 ur prostovoljskega dela (lani 9.245.305 ur).
Gorenjska je šesta regija v državi po številu prostovoljskih organizacij (135) in tretja po številu organizacij s prostovoljskim programom (28), sedma po številu prostovoljk in prostovoljcev (11.777) in četrta po številu opravljenih prostovoljskih ur (452.699). Glede na prejšnje poročilo je naraslo število organizacij, ki so sporočile podatke, ter število prostovoljk in prostovoljcev, medtem ko se je število prostovoljskih ur zmanjšalo. Posamezni prostovoljec je letno povprečno opravil 38,4 ure, slovensko povprečno število prostovoljskih ur na prostovoljca pa je 39 ur. Največ prostovoljskih ur na prostovoljca opravijo v koroški regiji, sledita ji obalno-kraška in zasavska regija.
Za izvajanje številnih prostovoljskih aktivnosti se Slovenska filantropija, ki je pripravila povzetek, zahvaljuje vsem organizacijam, javnim zavodom, mentorjem, prostovoljcem in prostovoljkam. Dodajajo: »Posebna zahvala za prepoznavanje prostovoljstva in podporo prostovoljstvu pa gre zagotovo tudi Mestni občini Kranj, Občini Radovljica, Občini Tržič in Občini Škofja Loka, ki so tudi prejemnice naziva Prostovoljstvu prijazna občina 2024!«
Tudi mi se zahvaljujemo prav vsem prostovoljkam in prostovoljcem, ki pomenijo veliko dodano vrednost za soljudi in lokalno skupnost.