Nova Galerija Podstreha
Loški muzej se ponaša z novim razstavnim prostorom, saj je Občina Škofja Loka s projektom prenove omogočila - kot je v svojem govoru ob odprtju izpostavila direktorica mag. Špela Justin - bolj funkcionalno uporabo loškega bisera za potrebe sodobne muzejske dejavnosti v prihodnosti. Trenutno je v Galeriji Podstreha, kot se novi prostor imenuje, na ogled Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije (KLIK).
Objavljamo govor direktorice Občine Škofja Loka mag. Špele Justin v celoti (Velja govorjena beseda.):
"En lep dober večer in lepo pozdravljeni v imenu Občine Škofja Loka.
Za Škofjo Loko, ki ta teden praznuje 1.051 let, je kulturna dediščina izjemnega pomena. In eno od osrednjih vlog na tem področju zagotovo igra Loški grad kot prepoznavna loška arhitekturna ikona z izjemno bogato zgodovino vsebin, ki so se in se še v gradu odvijajo.
Po zadnji obsežni prenovi uršulink v 19. stoletju je bil grad sicer redno, a fragmentarno vzdrževan. Odkar se je vanj pred več kot 60 leti preselil muzej, so se potrebe in načini delovanja institucije in njenih obiskovalcev, pa tudi tehnološke možnosti obnove in posodobitve tisočletnih stavbnih spomenikov povsem spremenili.
Leta 2018 smo na Občini, v oddelku za okolje in prostor s takratno vodjo Tatjano Bernik in z občinsko specialistko za kulturno dediščino Barbaro Pokorn okrepili sodelovanje občine z novim vodstvom muzeja, z direktorico Sašo Nabergoj, kar je pripeljalo do izdelave konzervatorskega načrta in s tem ambicioznejšega in celovitejšega planiranja obnove gradu.
Že v l. 2018 je Občina najprej celovito obnovila streho Loškega gradu, vključno z zamenjavo 2.500 m2 strešne ktritine in napeljavo 1.200 t.m. strelovoda. Ta obnova je predstavljala osnovo za funkcionalno izkoriščenost nove, podstrešne etaže gradu.
Septembra 2022 pa smo začeli grad energetsko sanirati, kar je trajalo eno leto in je obsegalo statično sanacijo ter obnovo fasade JZ (okroglega) stolpa, J in S dela gradu ter veznega trakta, ki Loški grad povezuje z objektom nekdanjega Nunskega samostana.
Hkrati je bila energetsko prenovljena S in J grajska fasada vključno z JZ (okroglim) stolpom in grajskim atrijem ter celotno podstreho gradu. V sklopu slednje smo zamenjali tudi vsa vrata in vsa, 100 dotrajanih oken. Podstreho gradu smo na novo toplotno izolirali, vgradili toplotno črpalko in pridobili približno 500 m2 povsem novih uporabnih mansardnih površin.
Investicije smo vodili na Občini Škofja Loka. Za projekta obnove smo namenili 1,9 mio €, od tega smo uspeli pridobiti 900.000 evrov nepovratnih sredstev iz različnih virov.
Po zaključeni prenovi je Loški grad statično saniran, energetsko prenovljen in z obnovljeno fasado je kot osrednja kulturnozgodovinska znamenitost in prepoznavna mestna ikona zasijal v vsej svoji lepoti.
Ob njegovi prenovi smo sledili tudi cilju povečanja učinkovitosti rabe energije v javnem sektorju, hkrati pa omogočili še bolj funkcionalno uporabo loškega bisera za potrebe sodobne muzejske dejavnosti v prihodnosti.
Ponosni smo, da danes odpiramo nove prostore in jih predajamo v uporabo vsem obiskovalcem in Loškemu muzeju, ki gosti izjemno razstavo Sodobne umetniške keramike iz Narodnega muzeja Slovenije.
Galerija Podstreha in razstava sta tako odprti in prosim direktorico S. Nabergoj, da nas popelje na ogled."
Trenutno je na ogled razstava, s katero so avtorji želeli opozoriti tudi na stalno zgodovinsko in arheološko zbirko Loškega muzeja, v kateri so hranjeni številni predmeti iz keramike, med drugim znamenita slikana loška meščanska keramika iz 16. in prve polovice 17. stoletja. Z ogledom muzejskih zbirk in razstave sodobne umetniške keramike boste tako dobili vpogled v tesno povezavo človeka in gline, ki sega vse od prazgodovine do danes.
Fotografije: Arhiv Loškega muzeja