Izbrani za izboljšanje področja dela z mladimi
Občina Škofja Loka je bila izbrana v projektu, s katerim bomo povezali raznolike akterje mladinskega dela, dosegli sinergije med njimi za dvig kakovosti in pomembno vplivali na prepoznavnost učinkov mladinskega dela v naši občini. Pri tem nas bo do konca januarja 2025 podpiral Zavod Movit.
Zavod Movit v okviru razvojnega projekta Europe Goes Local (EGL) razpisal poziv za prijavo k enoletni individualni podpori občinam za kakovostno in prepoznano lokalno mladinsko delo. Prijavilo se je enajst Občin, zaradi omejitve sredstev jih je bilo izbranih za sodelovanje pet - Velike Lašče, Ig, Črna na Koroškem, Trbovlje in Škofja Loka. Vsako Občino je Movit povezal z mentorjem ali mentorico, ki jih je izbral iz svojega bazena trenerjev in v začetku februarja se je tako začelo enoletno sodelovanje.
Vključene Občine so v uvodnem delu projekta na osnovi potreb začrtale cilje in načrt aktivnosti, po katerem bodo delale. Z mentorji sodelujejo uslužbenci Občin, ki so pristojni za področje mladinskega dela in vodstva občin. V posamezne aktivnosti bodo vključeni tudi drugi deležniki na lokalnem nivoju – mladi, mladinski delavci, drugi posamezniki, ki delajo z mladimi in organizacije.
Česa se Občine v projektu nadejajo?
Občina Škofja Loka želi povezati raznolike akterje mladinskega dela, doseči sinergije med njimi za dvig kakovosti in pomembno vplivati na prepoznavnost učinkov mladinskega dela v občini. Cilji Občine Velike Lašče so povečati aktivno udeležbo mladih občanov na lokalnem nivoju, tudi v društvih in organizacijah in izboljšati infrastrukturo za mlade in mladinsko delo. Občina Ig je vstopila v projekt z vprašanji, kako priti do več stika z mladimi, jih slišati in podpreti možnosti za njihovo aktivno udeležbo in mladinsko delo. Njihov cilj je narediti prve korake k infrastrukturi za mladinsko delo. Občina Trbovlje želi vzpostaviti lokalni program za mlade in prestaviti prepoznavnost mladinskega dela na višjo in širšo raven. Občina Črna na Koroškem pa želi okrepiti sodelovanje mladih in podpreti oblikovanje skupine, ki bi usmerjala mladinsko delo. Njihov cilje je tudi začrtati novo strategijo tega področja.
Delne rezultate bomo predstavili že jeseni na 5. nacionalni konferenci EGL, podpora pa bo trajala vse do konca januarja 2025, ko bo sledilo vrednotenje in predstavitev spoznanj in dosežkov.
Projekt je za sodelujoče Občine brezplačen in financiran iz programov Erasmus+: Mladi in Evropska solidarnostna enota.