Marčevski Kristalni abonma
V sredo, 13. marca, bo v Sokolskem domu Škofja Loka nastopil Akademski pevski zbor Maribor pod vodstvom dirigentke Tadeje Vulc. Zbor se bo predstavil z izvirnim programom - Zvočne skice, ki ne bo le glasbeno obarvan, ampak bo temeljil na prepletanju zvočnih in vizualnih elementov. Koncert se bo začel ob 19.30 uri, pogovor z glasbeniki pa pol ure prej.
Zvočno bo zbor upodobil, izvedel in demonstriral skladbe, katerih osnovna ideja je kreativen in razgiban grafičen zapis. Namen koncerta je z zvokom odrsko naslikati vizualno umetnino. Koncertni program bodo sestavljale skladbe, ki ustrezajo tematiki vizualnih oz. grafičnih skladb. Za atraktivnejši učinek bodo partiture izvajanih skladb projicirane med izvajanjem na platnu. Obiskovalci koncerta bodo s tem lahko celostno izkusili povezanost odrskih umetnosti. Vrhunec koncerta bo nema video animacija, h kateri bodo sami oblikovali zvočno podlago na osnovi zarisane improvizacije.
Akademski pevski zbor Maribor deluje že od leta 1964 pod okriljem Kulturno umetniškega društva Študent Maribor, v okviru katerega deluje tudi Akademska folklorna skupina Študent. APZ Maribor je eden izmed temeljnih nosilcev študentske, mladinske in ljubiteljske kulture v Mariboru ter kulturni ambasador naše domovine v tujini. Pevci, po večini študentje različnih fakultet, že vrsto let ustvarjajo kakovostno zborovsko glasbo. Leta 2012 je vodenje prevzela odlična skladateljica in zborovodkinja Tadeja Vulc.
44-članski zbor nadvse uspešno deluje na mednarodnih tekmovanjih (Seghizzi, Gallus, Debrecen, Varna, Arezzo) in festivalih doma ter v tujini, vsako sezono prireja samostojne koncerte in sodeluje pri različnih projektih. Zadnji vidni uspehi iz leta 2019 so uvrstitev v finale zborovskega tekmovanja Gallus v Mariboru ter končno tretje mesto in prvo mesto v sakralni kategoriji na mednarodnem tekmovanju na Siciliji (InCanto Mediterraneo), kjer so dosegli tudi drugo mesto tekmovanja, dirigentka pa nagrado za najboljšo izvedbo obvezne skladbe. Na 27. državnem tekmovanju Naša pesem 2022 je zbor dosegel najvišje število točk, prejel zlato plaketo in osvojil absolutno prvo mesto tekmovanja, dirigentka pa je prejela posebno nagrado žirije za izbiro programa.
Tadeja Vulc (1978) je začela s študijem na Akademiji za glasbo v Ljubljani in nadgradila svoje veščine na Dunaju, na Univerzi za glasbo in upodabljajoče umetnosti. Kot skladateljica in zborovodkinja je prejemnica številnih nagrad: četrta nagrada na tekmovanju Rostrum na Nizozemskem, študentska Prešernova nagrada za kompozicijo Tri iveri, druga nagrada na anonimnem natečaju Ministrstva za kulturo Republike Slovenije, prva nagrada na mednarodnem tekmovanju Akademskega pevskega zbora Tone Tomšič za priredbo ljudske pesmi. Je prejemnica kipca gallus za posebne dosežke z Akademskim pevskim zborom Maribor, s katerim je osvojila tudi tretje mesto na tekmovanju za veliko nagrado v Seghizziju, prvo mesto v kategoriji mešanih pevskih zborov ter uvrstitev za veliko nagrado v Debrecenu (Madžarska, 2016). Njeno odlično delo lahko potrdijo številne posebne nagrade za interpretacijo pesmi. Leta 2016 je kot zborovodkinja prejela posebno nagrado, »Special prize for excellent conducting performance«, v Debrecenu na Madžarskem. Leta 2019 je prejela nagrado za najboljšo izvedbo skladbe J. H. Gallusa Pater noster, v Mariboru na Mednarodnem zborovskem tekmovanju Gallus, v tem letu je prejela tudi nagrado za najboljšo interpretacijo obvezne skladbe na tekmovanju na Siciliji, InCanto Maditerraneo. Na 27. državnem zborovskem tekmovanju Naša pesem 2022 je z APZ Maribor osvojila absolutno prvo mesto z zlato plaketo in prejela posebno priznanje dirigentki za najboljšo izbiro sporeda. Leta 2020 je prejela zlati znak JSKD za izjemne ustvarjalne dosežke na področju vokalne glasbene dejavnosti. Njeno delo je stalno prepletanje dirigiranja in skladanja. Deluje tudi kot predavateljica na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru.