Prešernov dan v Loškem muzeju
V Loškem muzeju na kulturni praznik pripravljajo pester program za obiskovalce in obiskovalke. Vstop je prost, med 10.00 in 17. uro lahko obiščete različne lokacije, med njimi Loški muzej Škofja Loka, Škoparjeva hiša na grajskem vrtu, Galerija Ivana Groharja in Galerija Franceta Miheliča. Pripravljajo tudi vodene oglede tako za otroke kot za odrasle.
Na ogled so stalne zbirke, 16 del hrvaškega konceptualnega umetnika Tomislava Brajnovića Umetnik živi muzej (na recepciji si lahko izposodite vodnik po intervencijah) in razstava Ive Šubic – ilustrator in kulturni delavec v Galeriji na gradu.
- 10.00 vodstvo po razstavi Ive Šubic – ilustrator in kulturni delavec s kustosinjo pedagoginjo dr. Simono Žvanut ter umetnico in Šubičevo hčerjo Majo Šubic (za odrasle)
- 14.00 vodstvo po razstavi Ive Šubic – ilustrator in kulturni delavec z lutkami živali iz Šubičevih ilustracij s pravljičarko in pripovedovalko Karlo B. Rihtaršič (za otroke)
- 15.00 vodstvo po stalnih muzejskih zbirkah
Na ogled je razstava v Berlinu živečega hrvaškega umetnika Gorana Tomčića Pompom mreže Škofja Loka.
- 11.00 vodstvo po razstavi z umetnikom (v angleščini)
Na ogled je razstava del Združenja umetnikov Škofja Loka Zbirka v nastajanju, stalna zbirka grafik, risb in slik Franceta Miheliča ter dokumentarna razstava portretnih fotografij Manj znani obrazi Franceta Miheliča.
- 16.00 vodstvo po zbirki Franceta Miheliča s kustosom Boštjanom Sokličem
- 12.00 vodstvo po čebelarski zbirki Tle se špeglajte, lenuhi, po tej mali, marni muhi! s kustosinjo Mojco Šifrer Bulovec (razstavišče bo odprto le v času vodstva)
Od 10.00 do 18.00 si lahko samostojno ogledate zbirke Zgodovinski in stavbni razvoj Visoške domačije, Kalanova rodbina, Ivan in Franja Tavčar ter Visoška kuhinja v 19. stoletju.
V Domu Cankarjevega bataljona v Dražgošah si lahko od 11.00 do 22.00 ogledate stalno zbirko o življenju v Dražgošah pred in med drugo svetovno vojno ter po njej.
Od 10.00 do 15.00 si lahko v Stari šoli v Žireh ogledate novo stalno razstavo Klekljane čipke, “špice” na Žirovskem.