Ustvarjajmo upanje z dejanji
Vsako leto 10. septembra obeležujemo Svetovni dan preprečevanja samomora. Zaradi samomora letno na svetu umre več kot 800 000 ljudi, kar pomeni, da se vsakih 40 sekund zgodi en samomor.
Slovenija se v stopnji umrljivosti zaradi samomora uvršča med bolj ogrožene države, gorenjska regija pa v zadnjih letih med bolj obremenjene v Sloveniji. Kljub upadu umrljivosti, samomor predstavlja pomemben javno zdravstveni problem.
Že vrsto let se v Sloveniji pridružujemo preventivnim aktivnostim in ozaveščanju javnosti, ki jih podpira mednarodna javnost (Svetovna zdravstvena organizacija, Mednarodna zveza za preprečevanje samomora) in potekajo pod geslom »Ustvarjajmo upanje z dejanji«. Le-to opominja, da je v prizadevanjih za preprečevanje samomora pomembno prav vsako, tudi najmanjše dejanje, in vsak izmed nas, da pomagamo najti upanje ljudem, ki so v stiski.
Za ozaveščanje o samomoru se v mednarodni skupnosti uporablja rumeno – oranžna pentlja, ki je znak podpore preventivnim prizadevanjem na tem področju, predvsem pa znak solidarnosti do vseh, ki jih je samomor na kakršen koli način prizadel.