Pridobili smo več kot milijon nepovratnih sredstev
Z norveškim mehanizmom smo uspešni pri uresničevanju naše vizije Trate za 21. stoletje. Občina Škofja Loka, kot vodilni partner, Razvojna agencija Sora, IPOP, Cipra Slovenija, Cipra International ter podjetja Knauf Insulation, LTH Castings ter SIBO G. smo se povezali v konzorcij in prijavili skupen projekt, v katerem bomo spodbujali zaposlene, da bodo na delo prihajali na trajnosten način. V okviru projekta bo Občina Škofja Loka med drugim zgradila manjkajoč del dvosmerne kolesarske steze in pločnik z drevoredom v južnem delu od poslovne cone in povezala industrijsko cono z Godešičem.
Občina Škofja Loka bo v okviru projekta izvedla infrastrukturni ukrep - gradnjo kolesarske povezave. Zgradili bomo manjkajoči odsek kolesarske steze na vzhodnem robu Industrijske cone Trata ob južni dovozni cesti v dolžini 300 metrov. V tem okviru bomo uredili hodnik za pešce, dvosmerno kolesarsko stezo, izvedena pa bo tudi krajinska ureditev z ustreznimi komunalnimi vodi in zasaditvijo.
Kolesarska steza bo povezala industrijsko cono z bližnjim naseljem Godešič, hkrati pa bo povezava zgrajena do podjetja LTH Casting. Cilj je zagotoviti kontinuirano povezavo, ki bo omogočila varno trajnostno mobilnost na tem območju.
V okviru projekta bodo izdelani tudi trije mobilnostni načrti za tri večja škofjeloška podjetja v okviru Industrijske cone Trata, in sicer v projektu sodelujejo Knauf Insulation, SIBO in LTH Castings. Vsa podjetja se nahajajo v Industrijski coni Trata, zato si delijo številne dejavnike, ki vplivajo na način, kako zaposleni v podjetju prihajajo na delo. Okvir mobilnostih načrtov se bo nanašal na celotno industrijsko območje Trata, medtem ko bo za vsako podjetje pripravljen poseben in ločen mobilnostni načrt.
Projekt omogoča izvedbo usklajenih infrastrukturnih, promocijskih, organizacijskih ukrepov ter nakup potrebne opreme. V okviru izvajanja ukrepov iz mobilnostnih načrtov že v sami pripravi projekta predvidevamo izvedbo določenih ukrepov, ki bodo pospeševala uporabo kolesa za prihod na delo. Poleg izgradnje manjkajočega odseka kolesarske povezave na vzhodnem robu Industrijske cone Trata, bo projekt prinesel še postavitev treh kolesarnic za električna kolesa, nakup 60 električnih koles in postavitev treh polnilnic električnih koles s po štirimi priključki za vsako podjetje.
Ob tem bomo za vsako podjetje ločeno izvajali po dva pilotna ukrepa, in sicer promocijskega, nastal bo Zbornik dobrih praks in organizacijski ukrep, to je priprava in izvedba izobraževalnega modula za mobilnostnega managerja v podjetju.
Raznoliko partnerstvo med javnim sektorjem, gospodarstvom, razvojno agencijo in različnimi eksperti s področja trajnostne mobilnosti ter želje po spremembi obstoječega stanja lahko Škofjo Loko pripeljejo med najboljše slovenske zgodbe s področja trajnostne mobilnosti.
Projekt se bo izvajal do 30. aprila 2024 in je vreden 1.140.523,60 evra, financiran pa bo s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma 2014-2021in pripadajoče slovenske udeležbe. Norveški finančni mehanizem predstavlja prispevek Norveške k blaženju podnebnih sprememb in prilagajanje nanje.