Odstranjevanje vejevja in nevarnih dreves
V poletnih mesecih poteka pregledovanje, obrezovanje ter odstranjevanje vej in dreves, ki predstavljajo nevarnost za občanke in občanke. Zdrava drevesa negujemo in tako karseda najbolje skrbimo za nadaljnji zdrav razvoj. Drevesa so zelo dragocena, saj med drugim z vsemi pozitivnimi vlogami povečujejo kakovost bivanja. Občina Škofja Loka se zavzema za to, da je treba gozdove in drevesa v urbanih okoljih pravilno negovati in z njimi trajnostno upravljati. Zavedamo se številnih dobrih učinkov odraslih dreves, vsekakor pa sadimo tudi nova.
Letošnja suša ni preveč prijazna do narave, tako da bo zagotovo pustila dolgotrajne posledice. Občina Škofja Loka je sicer že pomladi poskusno nabavila nekaj vreč za kapljično zalivanje novo posajenih dreves. Vreče držijo 60 litrov vode, ki potem počasi, po potrebi zaliva drevo.
Za mestno drevje in parkovne gozdove za Občino Škofja Loka skrbijo zunanji strokovni sodelavci. Arboristka oceni stanje in na osnovi tega izdela posamezen načrt oskrbe in ravnanja.
Občina Škofja Loka zagotovo ne upravlja sovražno do dreves ali brez vedenja, kakšne pozitivne vplive imajo drevesa na okolico. Občanke in občani se na nas zaradi različnih vzrokov obračajo z željo po odstranitvi določenih dreves, včasih celo zbirajo podpise. Takšna drevesa pregleda arboristka in pripravi strokovne podlage. Če se le da, se trudimo drevesa ohranjati.
Včasih je glede na strokovno oceno potrebno določeno drevo tudi odstraniti, saj je zaradi številnih dejavnikov lahko močno poškodovano. Nekaterih poškodb drevo ne more zaceliti, zato se začne razkrajati. Takšno drevo je nevarno in neustavljivo propada. V takšnih primerih je odstranitev nujna, saj moramo zaščititi občanke in občane. Prav tako je včasih potrebno odstraniti določeno drevo zaradi pregoste sadnje v preteklosti, ki ni upoštevala karakteristik določene vrste drevja.
Občina Škofja Loka je sicer letos izvedla projekt Carjevič – Rdeča lička v škofjeloških vrtcih in šolah, v okviru katerega smo skupaj z najmlajšimi občankami in občani ter njihovimi vzgojiteljicami, vzgojitelji in ostalimi strokovnimi sodelavci sadili jablane sorte carjevič, ob tem smo izvedli strokovno predavanje o sajenju in negi dreves za hišnike javnih zavodov in vse Ločanke in Ločane, posadili smo še dodatnih 10 medovitih, avtohtonih dreves, ki predstavljajo dodaten vir medičine in cvetnega prahu za čebele in ostale opraševalce, načrtujemo zasaditev vsaj 50 dreves visokoraslega lipovca ob obnovljeni Kidričevi cesti in ob obnovi Mestnega trga zasaditev še nekaj dodatnih dreves v samem mestnem središču. V Škofji Loki pa je bila letos tudi ena od lokacij sajenja Slovenskih državnih gozdov v projektu Pomladimo gozdove 2022, v okviru katerega je bilo posajenih 10.000 sadik gozdnega drevja.