Carjevič - rdeča lička v škofjeloških vrtcih in šolah
Na pobudo občanke je Občina Škofja Loka oblikovala projekt ''Carjevič - rdeča lička v škofjeloških vrtcih in šolah''. Zdaj, ko tla niso več zamrznjena, bomo glede na možnosti v prostoru ob škofjeloških izobraževalnih ustanovah posadili sadike vrste carjevič. Domača jabolka carskega okusa bodo tako razveseljevala naše najmlajše občanke in občane. Ob tem bomo pripravili strokovno izobraževanje o pomenu in negi dreves ter praktični prikaz obrezovanja.
Konec marca začnemo s sajenjem sadnih dreves ob škofjeloških šolah in vrtcih, ki so izrazile interes za sodelovanje v projektu in imajo ob svojih objektih dovolj prostora za rast jablan.
Občanka Čiška Podnar bo škofjeloškim otrokom donirala 20 sadik, za ostale sadike pa bo sredstva prispevala Občina Škofja Loka.
Gospa Čiška se je za donacijo odločila za spodbudo ostalih občank in občanov k razmisleku o samooskrbi, o ravnanju z okoljem, o skrbi za sočloveka in naravo. Ker so te vsebine vključene tudi v prioritete Občine, smo pobudo izkoristili in naredili projekt osveščanja, spodbujanja in razveseljevanja.
Izbrali smo sorto Carjevič, saj gre za odporno jabolko. Plodovi so srednje drobni, sploščeno okroglasti, so sočni, srednje čvrsti in imajo sladkokiselkast okus, povrhnjica pa je gladka. Osnovna barva je svetlo rumena, pokrivajo pa jo značilna "rdeča lička". Jabolka dozorijo v sredini septembra, tako da bodo razveseljevali naše najmlajše občanke in občane, potem ko se bodo v vrtce in šole vrnili s poletnih počitnic.
V posamezni šoli ali vrtcu bodo ob tem pripravili dogodek, da bodo otroci lahko videli, kako se pravilno sadi tovrstno sadike, nato opazovali rast in napredek ter se nenazadnje v prihodnjih letih sladkali s sadeži. Otroci bodo zagotovo k sajenju sadnih dreves, k razmišljanju o samooskrbi, o lepšem in čistejšem okolju spodbudili tudi odrasle in tako bomo lahko skupaj ponovno položili nov kamenček v zeleni mozaik.
Prvi dogodek bo ob podružnični osnovni šoli Bukovščica v sredo, 30. 3. 2022, od 9. ure dalje, kamor vabimo vse zainteresirane javnosti.
Kratek program:
Uvodni pozdrav in kratek oris projekta
Igrica o dedku in vnuku, ki sadita drevesa
Nagovor župana Tineta Radinje
Pesem: Učilna zidana
Nagovor donatorke Čiške Podnar
Ples: Tribučko kolo
Deklamacija: Jablana
Sajenje dreves in namestitev lesene table z vžganim napisom, ki vključuje tudi obeležitev 110-letnice šole, ki jo letos šola obeležuje
Kulinarične dobrote: jabolčni kompot, zavitek ter pečena polnjena jabolka
Drevesa bodo sadili tudi v OŠ Jela Janežiča (30. 3. 2022 ob 10.00 uri brez spremljajočih aktivnosti) in v OŠ Škofja Loka-Mesto v sredo, 13. 4. 2022, ob 11.15 uri. Dogodek v Vrtcu Škofja Loka bo v četrtek, 7. 4. 2022, ob 9.30 uri. Podrobnejše vabilo za ta dva dogodka vam bomo poslali naknadno.
Ob tem bo Občina Škofja Loka 6. aprila organizirala celodnevno delavnico (med 8. in 17. uro) obrezovanja dreves, ki bo potekala pri Škoparjevi domačiji na grajskem vrtu Loškega muzeja nad katerim je čudovit lipov drevored. V nadaljevanju ob 17. uri bomo za splošne javnosti organizirali predavanje o pomenu dreves in grmovnic (arboristka svetovalka Tanja Grmovšek) ter pravilni negi, obrezovanju in vzdrževanju dreves in grmovnic (agronomka Maja Zakotnik). Slednja bo izvedla tudi praktični prikaz obrezovanja dreves.
Na predavanje ob 17. uri na grajskem vrtu bomo povabili tudi vse strokovne delavce naših javnih zavodov, ki se ukvarjajo z nego dreves, da bodo pridobili še dodatno znanje in tako poskrbeli, da bodo drevesa, ki jih imajo v oskrbi, še bolje uspevala.
Do kraja delavnice vodijo številne poti - mimo nunskega kompleksa, z Nunskega parkirišča, z Mestnega trga, čez Vincarje in nenazadnje s Trga pod gradom. Občina Škofja Loka namreč že nekaj let ureja številne - v preteklosti zarasle - poti na območju grajskega hriba in terase s suhimi zložbami. Tako so ponovno vidne in uporabne ter že privabljajo obiskovalke in obiskovalce. Gre za čudovito in za marsikoga neraziskano območje, ki ga velja obiskati.
Občina Škofja Loka bo v tej pomladi sicer posadila še dodatnih 10 medovitih, avtohtonih dreves, ki predstavljajo dodaten vir medičine in cvetnega prahu za čebele, čmrlje, metulje in ostale opraševalce, ki v veliki meri pripomorejo k ohranjanju naravnega ravnovesja. Opraševalci so izrednega pomena za poljedelstvo, zahvalimo pa se jim lahko tudi za izjemno biotsko raznovrstnost v naši državi.
Ravno v ta namen v naši občini ne kosimo nekaj javnih travnatih površin, ki so ustrezno označene, in so na njih zasajene medovite cvetlice.
Nenazadnje pa v letošnjem letu načrtujemo tudi zasaditev vsaj 50 dreves visokoraslega lipovca ob obnovljeni Kidričevi cesti. Ob obnovi Mestnega trga pa načrtujemo zasaditev še nekaj dodatnih dreves v samem mestnem središču.
Ob tem vas obveščamo še, da družba Slovenski državni gozdovi vabi prostovoljce in prostovoljke, v soboto, 2. aprila, od 9.00 do 11.00 ure, da se pridružijo tradicionalni vseslovenski akciji Pomladimo gozdove 2022. Ena od letošnjih šestih lokacij sajenja bo tudi na Trati v Škofji Loki. Več informacij najdete na skofjaloka.si.
Naj bo Škofja Loka čim bolj zelena, da bo življenje v njej še kakovostnejše.
Še enkrat vas prav lepo vabimo, da se udeležite predstavitve projekta in prvega dogodka ob OŠ Bukovščica v sredo, 30. 3. 2022, ob 9. uri in spremljate tudi ostale dogodke, ki se bodo zvrstili ob vrtcih in šolah - v Vrtcu Škofja Loka v četrtek, 7. 4. 2022, ob 9.30 uri, v OŠ Škofja Loka-Mesto v sredo, 13. 4. 2022, ob 11.15 uri, ter pridete na strokovno predavanje o negi dreves in ste priča praktičnemu prikazu obrezovanja, ki bo 6. 4. 2022 ob 17. uri na grajskem vrtu.
Skupaj razširimo dobre novice in poskrbimo za zdrava rdeča lička v naših vrtcih in šolah.