Štorklje čaka posodobljen dom
Konec novembra je potekala namestitev nove konstrukcije s podstavkom za lovilce vej in hrane pod gnezdom štorkelj, ki že vrsto let gnezdijo na opuščenem dimniku stanovanjskega bloka v Frankovem naselju 164.
V Škofji Loki že vrsto let od nekje marca dalje domujejo štorklje, ki proti koncu poletja odletijo v toplejše kraje. Na podlagi Uredbe o zavarovanih prostoživečih živalskih vrstah je bela štorklja zavarovana vrsta, prav tako pa je tudi na seznamu živalskih vrst, katerih habitat se varuje. Po Pravilniku o uvrstitvi ogroženih rastlinskih in živalskih vrst rdeč seznam je bela štorklja označena kot ranljiva vrsta. Njeni prehranjevalni habitati so podvrženi močno intenzivni rabi v kmetijstvu.
Pred časom so se na Občino obrnile stanovalke in stanovalci, ki niso bili navdušeni nad gnezdom štorkelj, zato smo želeli v okviru projekta Loško je ekološko nevšečnosti rešiti v obojestransko korist, se pravi v zadovoljstvo tamkajšnjih krajank in krajanov ter štorkelj.
Sanacija obstoječe konstrukcije je potekala v sodelovanju s Krajevno skupnostjo Trata, ki je poskrbela tudi za plačilo foto dokumentacije, s predstavnikom SPO in predstavnikom stanovalcev in stanovalk bloka. Predhodno je projektant preveril statično stabilnost.
S pomočjo in po navodilih dr. Damijana Denaca iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije je izvajalec naredil kovinski podstavek in ga namestil pod gnezdo.
Namestitev je trajala več ur, saj je bilo potrebno obstoječo kovinsko konstrukcijo razžagati in polovico konstrukcije skupaj z gnezdom z dvigalom spustiti na tla, sledil pa je spust še druge polovice. V gnezdu se je predhodno odstranilo spodnji del, zaraščen s travo. Izvajalci so pravilno stabilizirali težišče celotne konstrukcije ter jo dvignili na dimnik. Potrebno je bilo veliko iznajdljivosti, spretnosti in znanja.
Namestitev je v veliko zadovoljstvo vseh uspela po pričakovanjih. Občina Škofja Loka bo v prihodnje poskrbela tudi za letno čiščenje žlebov, strehe stavbe in bližnje kotlovnice ter s tem zagotovila, da žlebovi ne bodo polni vej in hrane, ki jo štorklje prinašajo s seboj.
Pa še zanimivost. Par štorkelj ima vsako leto mladičke, leto 2021 je bilo posebno tudi v tem oziru. Po pričevanju stanovalk in stanovalcev jih v letošnjem letu ni bilo, saj naj bi v gnezdu potekal "prepir" dveh samcev. Upajmo, da jima bo prenovljeno domovanje všeč in bomo imeli v Škofji Loki prihodnje leto ponovno naraščaj.