5 let od vpisa Škofjeloškega pasijona
Mineva pet let od vpisa Škofjeloškega pasijona na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.
Unescov Medvladni odbor za varovanje nesnovne kulturne dediščine je na zasedanju v Adis Abebi v Etiopiji v četrtek, 1. decembra 2016, Škofjeloški pasijon, ki ga po besedilu patra Romualda Marušiča iz leta 1721 v velikonočnem času uprizarjajo v Škofji Loki, vpisal na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.
Pri pripravi nominacije smo sodelovali predstavniki in predstavnice lokalne skupnosti Občine Škofja Loka, Slovenskega etnografskega muzeja kot koordinatorja varstva nesnovne kulturne dediščine v Sloveniji in Ministrstva za kulturo RS.
Zasedanja v Adis Abebi pa so se udeležili: Magdalena Tovornik, nekdanja veleposlanica RS pri UNESCU in tedanja podpredsednica Slovenske nacionalne komisije za UNESCO, mag. Jože Štukl iz Loškega muzeja, mag. Aleksander Igličar iz Muzejskega društva Škofja Loka in Jernej Tavčar iz Občine Škofja Loka.
Škofjeloški pasijon je tako postal prva enota iz Slovenije, ki je vpisana na ta reprezentativni sezam. Škofjeloškemu pasijonu pa so v naslednjih letih sledili še trije uspešni vpisi na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva: Obhodi kurentov (2017), Klekljanje čipk v Sloveniji (2018) in Veščine suhozidne gradnje, znanje in tehnike.