Dobitniki občinskih priznanj
Na Slavnostni akademiji ob občinskem prazniku je župan Tine Radinja nekaterim Ločankam, Ločanom oziroma organizacijam podelil posebna praznovanja.
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA je prejelo PODJETJE ŽELVA, POSLOVNA ENOTA ŠKOFJA LOKA
- za dvajsetletno odlično opravljeno delo na zelenem programu v Škofji Loki
Želva – podjetje za usposabljanje in zaposlovanje invalidov je v letu 2020 praznovalo 20 letnico delovanja v Škofji Loki. Matično podjetje ima sedež v Ljubljani, ideja, da ustanovi enoto v Škofji Loki pa je dozorevala v letih 1998 in 1999. Matično podjetje je izdelalo ponudbo za vzdrževanje javnih površin in Občinski svet Občine Škofja Loka jo je sprejel. Potrjen je bil zeleni program (čiščenje mesta, urejanje zelenic, košnja trave). Zaposlilo naj bi se 10 do 15 težje zaposljivih oseb, pretežno iz Upravne enote Škofja Loka. Dodeljeni so jim bili delovni prostori v nekdanji vojašnici in v začetku oktobra 2000 je enota v Škofji Loki začela z delom. Vse od takrat naši »Želvaki« kakovostno izvedejo naročena dela, se dosledno držijo izvedbenih rokov in delajo v zadovoljstvo vseh občank in občanov.
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA je prejel tudi FRANC GIDER
- za njegovo aktivno delo in uspešno vodenje poslovanja v okviru Krajevne skupnosti Kamnitnik
Franc Gider je bil leta 1994 izvoljen v svet Krajevne skupnosti Kamnitnik, kjer je imel vidno vlogo pri urejanju stare tržnice. Mandat je dobil še v naslednjih letih. Leta 2002 pa je bil izvoljen za predsednika Krajevne skupnosti Kamnitnik, kjer to funkcijo uspešno opravlja še danes. Aktivno se je angažiral pri obnovi zgradbe v vojašnici, kjer je zdaj nova tržnica. Pri vseh tržnih dnevih in na Mesečnem sejmu je fizično prisoten in skrben organizator. Franc Gider je torej pri delu v okviru krajevne skupnosti zelo aktiven kot predsednik in tudi prepoznaven po povezovanju ter posledično medsebojnim sodelovanjem krajanov.
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA je prejel še UROŠ OVSENEK
- za njegovo takojšnje, brezpogojno in požrtvovalno posredovanje pri nesreči v Puštalu decembra 2020
Uroš Ovsenek je s takojšnjim, brezpogojnim in s požrtvovalnim posredovanjem preprečil tragedijo, ki bi se decembra lahko zgodila v Puštalu, ko je voznica z avtom in s tremi otroki v njem zdrsnila v potok Hrastnica, zato mu župan Občine Škofja Loka podeljuje bronasti grb.
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA je prejel JOŽE PETER KRANJC
- za njegovo več kot 50-letno aktivno družbeno delovanje v Krajevni skupnosti Trata in delovanje v Komisiji za odkrivanje zamolčanih grobišč vojnih in povojnih pobojev
V 70-ih in 80-ih letih prejšnjega stoletja je bil Jože Peter Kranjc družbeno aktiven na področju Krajevne skupnosti Trata. Kot predsednik si je prizadeval, da se je zgradil prizidek k osnovni šoli Cvetka Golarja na Trati in gasilski dom v Gostečah. Dva mandata je zastopal Krajevno skupnost Trata v Skupščini Občine Škofja Loka. Po osamosvojitvi je bil imenovan v Komisijo za odkrivanje zamolčanih grobišč. Daljše obdobje je bil tudi njen predsednik. Še vedno vsako leto ob vseh svetih organizira žalno slovesnost v Lipici. Je tudi rezervni častnik Slovenske vojske in aktiven v območnem združenju slovenskih častnikov Škofja Loka, kjer je bil dva mandata tudi podpredsednik. S svojim aktivnim udejstvovanjem v družbenem življenju je dober zgled mlajšim generacijam.
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA je prejel tudi NIKOLAJ KRŽIŠNIK
- za njegovo aktivnost na vseh področjih delovanja civilne zaščite na medobčinskem nivoju, v občini in v Prostovoljnem gasilskem društvo Gosteče
Nikolaj Kržišnik je v Občini Škofja Loka že več kot 11 let poveljnik civilne zaščite. Svoje delo ne jemlje zgolj kot službo, ampak kot poslanstvo in način življenja. Pomagati sočloveku je njegovo vodilo vse življenje. Zaslužen je za odlično organizacijo poveljstva in drugih nivojev civilne zaščite, za kar je prejel tudi več priznanj. Posebno se je izkazal pri reševanju ljudi in premoženja v katastrofalnih poplavah septembra 2014. Še bolj pa je prišla do izraza dobra organiziranost civilne zaščite od marca leta 2020 po razglašeni epidemiji. Člani civilne zaščite so pod njegovim vodstvom opravili ogromno delo pri nabavi in razdeljevanju zaščitne opreme in pri kasnejši pomoči prebivalkam in prebivalcem. Nikolaj Kržišnik nam je lahko zgled kot človek, ki je vsakomur pripravljen pomagati v stiski in ve, kako je to potrebno storiti strokovno.
Na letošnji Slavnostni akademiji ob občinskem prazniku se je župan Tine Radinja zahvalil še nekaterim posameznicam in posameznikom, ki so v epidemičnem času nesebično priskočili na pomoč in pomagali, da so občanke in občani karseda najlaže prebrodili to težko obdobje. Med njimi so bili podporni steber Civilne zaščite, to so Saša Košenina, dr. Špela Alič. in ppk. mag. Fedja Vraničar. S predajo plakete se je župan simbolično zahvalil tudi vsem prostovoljkam in prostovoljcem ter prostovoljskim organizacijam, med njimi ekipam prve pomoči, humanitarnim organizacijam, tabornikom, skavtom, klubu študentov, gasilcem in tudi tistim, ki so se sami javili in brezkompromisno priskočili na pomoč. Ob tem se je župan zahvalil vsem strokovnim sodelavcem in sodelavkam Zdravstvenega doma Škofja Loka in vsem ostalim zdravstvenim delavcem oziroma delavkam. Posebno zahvalo sta v njihovem imenu prevzela direktor zdravstvenega doma prim. dr. Aleksander Stepanović, dr. med., spec. spl. med., in vodja zdravstvene nege Primož Režek. Župan ni pozabil niti na policijo oziroma vse tam zaposlene, zato je posebno zahvalo prejel tudi komandir Policijske postaje Škofja Loka Sašo Eniko. Prav tako so požrtvovalno delo tudi začasa epidemije opravljali gasilci. V njihovem imenu je zahvalo prejel poveljnik Tomaž Ažbe. Vsi vemo, da koronavirus najbolj ogroža starostnike, zato si so si posebno zahvalo zaslužili tudi vsi strokovni sodelavci in sodelavke Centra slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka oziroma za njih direktorica Silva Košnjek. V nezavidljivem položaju je bil začasa epidemije tudi Center za socialno delo in vsi oziroma vse tam zaposlene, zato je posebno županovo zahvalo prevzela tudi pomočnica direktorice CSD Gorenjska Ivano Košir Erman. In nenazadnje so veliko delo opravili še v škofjeloških šolah in vrtcih. Vse pohvale za konstantno prilagajanje, ko so praktično čez noč reagirali na vse ukrepe in omogočili našim najmlajšim in mladostnikom, da so se v danih okoliščinah počutili varne in so lahko pridobili potrebno znanje, ki ga bodo lahko koristili skozi vse življenje. Po zahvalo so prišli ravnatelji in ravnateljice, ki seveda velja tudi za vse njihove sodelavke in sodelavce. To so ravnateljica Vrtca Janja Bogataj ter ravnateljice osnovnih šol - mag. Karla Krajnik (ki je svojo prisotnost opravičila), Doris Kužel, mag. Marjeta Šmid in ravnatelj Marko Primožič.
ZLATI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA je prejelo PROSTOVOLJNO GASILSKO DRUŠTVO GODEŠIČ
- za opravljanje in pripravo družbeno koristnih dogodkov in povezovanje krajanov tudi izven meja vasi Godešič
Prostovoljno gasilsko društvo Godešič je bilo ustanovljeno 2. aprila 1911. Trinajst dni kasneje se je že včlanilo v Zvezo gasilskih društev v Ljubljani. Pred prvo svetovno vojno je godeškim gasilcem uspelo zgraditi zasilno »šupo« z betoniranimi stebri, kjer je bila shranjena brizgalna. Svečano odprtje dokončanega gasilskega doma je bilo 21. julija 1921. V vsej svoji zgodovini je društvo doživelo tako vzpone kot padce, zaznamovali pa sta ga tudi obe svetovni vojni. Društvo ima trenutno 163 članov, med njimi tudi 19 operativnih, najbolj pa se veselijo vsakega novega mladinca oziroma mladinke. Gasilsko društvo kakovostno opravlja svoje primarne naloge, nenazadnje pa je tudi središče vaškega dogajanja, saj poleg osnovnega poslanstva redno izvajajo tudi družbeno koristne dogodke.
Naziv ČASTNI OBČAN OBČINE ŠKOFJA LOKA je prejel VINCENCIJ DEMŠAR
- za njegovo dolgoletno delo in prispevek za dobrobit vseh občank in občanov
Vincencij Demšar, profesor zgodovine in geografije, se je rodil kot predzadnji otrok v številni Štulcovi družini. Po uspešno zaključenem šolanju in odsluženem vojaškem roku se je vpisal na študij zgodovine in geografije na Filozofski fakulteti. Leta 1971 se je zaposlil v Loškem muzeju in tam deloval deset let, nato pa se je zaposlil v Zgodovinskem arhivu v Ljubljani, kjer je služboval skoraj desetletje. V tem času se je pridružil Društvu 2000, ki je ustanovilo stranko Slovenski krščanski demokrati, ta pa opozicijsko gibanje Demos. V Demšarjevi hiši je bil kasneje ustanovljen še loški Demos, ki je zmagal na prvih demokratičnih volitvah v Škofji Loki. Vincencij Demšar je prevzel funkcijo predsednika izvršnega sveta in stopil na pot poklicnega politika. Funkcijo je opravljal do decembra 1994. Dve leti je bil načelnik Upravne enote Škofja Loka. Leta 1996 pa je bil izvoljen za poslanca v 2. Državni zbor Republike Slovenije. Ves čas je aktiven in viden član v mnogih društvih, tudi Muzejskem, proučuje dokumente v arhivih, piše razprave in članke, vodi zgodovinski krožek župnijske Karitas Železniki, aktivno deluje v župniji Škofja Loka, več mandatov je bil član Župnijskega pastoralnega sveta. Med drugim je pomembno prispeval k ponovni uprizoritvi Škofjeloškega Pasijona. V vseh dosedanjih uprizoritvah je sodeloval tudi kot igralec. Posebno mesto pa med njegovimi številnimi dejavnostmi zavzema Prosvetno društvo Sotočje Škofja Loka, ki so ga januarja 1996 ustanovili prav v njegovi hiši, in izvaja številne aktivnosti, ki pomembno bogatijo škofjeloško dogajanje. Vincencij Demšar je kljub častitljivim letom še vedno aktiven na različnih področjih in vedno najde čas za soljudi.
Občina Škofja Loka se Vincenciju ob njegovi 80-letnici življenja s podelitvijo naziva ČASTNI OBČAN OBČINE ŠKOFJA LOKA zahvaljuje za njegovo bogato življenjsko ustvarjanje.