V Škofji Loki bomo gradili na bogastvu izkušenj z begunci
Občina Škofja Loka je skupaj s predstavniki lokalnih institucij Centra za socialno delo, Rdečim Križem, Civilne zaščite, Župnijske Karitas, Mladinskega sveta, Zavoda O - zavoda škofjeloške mladine, Kluba škofjeloških študentov, Zavoda Tri, Škofjeloških tabornikov in katoliških skavtov organizirala posvet na temo aktualne begunske problematike. Povabilu se je odzval tudi g. Miha Kordiš, poslanec v državnem zboru RS.
Namen občinske pobude je z roko v roki z vsemi zainteresiranimi preveriti ter popolniti stanje pripravljenosti, pri čemer je še posebej razveseljiv odziv in pripravljenost lokalnih nevladnih organizacij. Z diskusijo o pripravi koordiniranega postopanja smo ugotovili, da Občina Škofja Loka v okviru civilne zaščite premore namestitvene kapacitete, možna pa so tudi zasilna in začasna premostitvena bivališča; to dopolnjujejo ležišča in druga infrastruktura, s katerimi razpolagajo lokalni taborniki in katoliški skavti. CSD je usposobljen za psihosocialno pomoč in v sodelovanju z Rdečim križem za pomoč družinam in še posebej ranljivim skupinam. Prostovoljci Zavoda O lahko poprimejo s podpornim prevajanjem, tematskimi delavnicami in krajšimi družabnimi dogodki.
Posvet se je zaključil z dogovorom o nadaljnjih korakih. Ker je aktualna begunska kriza razgalila porast ksenofobije in rasizma tudi pri nas, ti koraki vključujejo tudi poseg v lokalno okolje s sporočilom sprejemanja, strpnosti in razumevanja. Ravno v Škofji Loki lahko pri tem črpamo iz naše lastne zgodovine in pozitivnih izkušenj obdobja med leti 1993 in 1997, ko smo kot skupnost sprejeli več kot 1200 beguncev.