Uspešno pridobljena sredstva
Občina Škofja Loka je bila uspešna na dveh prijavljenih projektih za področje nepremične kulturne dediščine, in sicer za sofinanciranje obnovitvenih del Kamnitega mostu z obnovo kipa v skupni višini 64.660,30 evrov in za restavratorska dela na spomeniku Marijino znamenje na Mestnem trgu v skupni višini 23.916,82 evra. Projekta se bosta izvajala v letih 2021 in 2022.
Oba projekta opredeljuje konservatorsko-restavratorski program.
Votivno (kužno) znamenje je pomnik, ki so ga prebivalci Loke v 18. stoletju postavili v zahvalo, da so bili obvarovani pred kugo in ognjem. Po celotni površini spomenika se nahajajo nečistoče in obloge, madeži, rja in siga, ki zmanjšujejo estetsko vrednost spomenika. Opazne so plesni, alge in lišaji. Kovinska ograja je deformirana in neustrezno pritrjena v tla. Stiki med posameznimi sklopi so razmajani, nestabilni ali neustrezno sanirani. Vidne so tudi renovacije v preteklosti, ki ne ustrezajo sodobnim kriterijem stroke. S projektom bomo zagotovili ustrezno izvedbo del, ki bo ohranil avtentičnost materialov, odpravil poškodbe, zaščitil spomenik pred nadaljnjim propadanjem in povrnil estetske vrednote spomenika. S tem pa privlačen za obiskovalce in stanovalce na Mestnem trgu.
Kamniti most v Škofji Loki je zgrajen v sredini 14. stoletja, kot masivna enoločna kamnita konstrukcija. Preko reke sloni na dveh kamnitih bregovih selške Sore. Lok je pravilne polkrožne oblike, grajen iz pravilno klesanih kamnov. Na spodnjih straneh loka in na fasadi so vidne poškodbe, ki so posledica miniranja v drugi svetovni vojni. Poškodbe so zapolnjene s cementnim polnilom, ki je na površini obdelan z vrisanim vzorcem kamnov. Na obeh straneh je most razširjen s hodnikoma za pešce na betonskem konzolnem previsu. Hodnika sta dvignjena od cestišča kot pločnik in prav tako asfaltirana ter proti vozišču zavarovana z nizom stebričkov. Kovana ograja ščiti tudi ploščad pri severnih mestnih vratih. Na sredini mostu stoji kopija kipa Janeza Nepomuka na dvignjenem podstavku. Osvetljen je z dvema svetilkama na kovanih kandelabrih. V prvi polovici leta 2020 je bil izveden pilotni primer konservatorsko restavratorskih del, hkrati pa je bil izdelan zelo natančen popis potrebnih del z oceno stroškov. Projekt vključuje celovito obnovo po posameznih sklopih.
Prav je, da uredimo našo okolico za še boljšo kakovost življenja Ločank in Ločanov, je pa pomemben tudi prvi vtis obiskovalcev in turistov, ki se bodo tako radi vračali k nam.
Ravno v teh dveh letih obeležujemo posebne dogodke: letos tristo let od zapisa prvega dramskega besedila v slovenskem jeziku, leta 2022 pa bo na Mestnem trgu ponovno uprizorjen Škofjeloški pasijon, ki je ena največjih dragocenosti Škofje Loke in pomemben del slovenske kulturne dediščine.
Na Mestnem trgu poteka stičišče treh romarskih poti. Tu se stekajo poti sv. Eme, sv. Jakoba in p. Romaulda. Sv. Ema predstavlja pomemben most med Slovenci in Avstrijci. V okviru projekta Pilgrimage Europe SI-AT se je postavilo Emino romarsko pot - 687 km, ki je zdaj označena v celoti preko Koroške, Dravske doline, Štajerske, Kozjanskega, Dolenjske, Gorenjske-čez Plac do prelaza Ljubelj/Loiblpas, kjer pot znova preide v sosednjo Avstrijo. Prav tako se vključuje v Gorenjsko vejo poti sv. Jakoba in seveda v Romualdovo pot.
Občina Škofja Loka je privlačna in varna za bivanje, ustvarjanje in preživljanje prostega časa. S povezovanjem med mestom in podeželjem se bomo z načrtovanjem urejenih javnih površin vključili v zeleni sistem mest prav z ohranjanjem tradicije in kulturne dediščine ter reaktivacijo Mestnega trga.
Obnova kulturne dediščine je v kontekstu Strategije razvoja Občine Škofja Loka 2025+ - Zelena Loka, modro mesto.