3. mednarodni dan e-odpadkov
Letos je poudarek mednarodnega dne e-odpadkov na izobraževanju in ozaveščanju javnosti o pravilnem ravnanju z odpadnimi električnimi in elektronskimi napravami. V okviru Loško je ekološko Občina Škofja Loka, Loška komunala in ZEOS, družba za ravnanje z električno in elektronsko opremo, že več let zapored organizira zbiranje odpadne električne in elektronske opreme Tako lahko vse občanke in občani brezplačno in na varen način predajo vso odpadno električno in elektronsko opremo (stare štedilnike, hladilnike, televizorje, odpadno električno orodje, električne igrače, računalnike …).
Lani naj bi na svetu pridelali 53,6 milijona ton e-odpadkov, kar je več kot kadarkoli doslej, do leta 2030 pa naj bi količina narasla na neverjetnih 75 milijonov ton letno, kar pomeni 9 kg na vsakega Zemljana. E-odpadki niso le zelo številčni, temveč imajo tudi visoko vrednost: surovine, ki jih vsebujejo e-odpadki, pridelani v letu 2019, so bile vredne približno 50,8 milijarde evrov.
Uradno smo reciklirali manj kot 18% teh e-odpadkov, ostali pa so pristali na odpadih, zgoreli ali bili nezakonito preprodani in obdelani na načine, ki ne ustrezajo standardom. In to kljub temu, da kar 71% svetovne populacije zavezuje zakonodaja na področju e-odpadkov. Posledica je ogromna izguba dragocenih in kritičnih surovin iz dobavne verige ter resne zdravstvene, okoljske in družbene težave.
Emil Šehić, direktor družbe ZEOS, d.o.o., je poudaril: »Družba ZEOS, ki v letošnjem letu obeležuje 15. obletnico svojega delovanja, je v prihodnjih letih postavljena pred številne izzive, med katerimi je nedvomno najbolj ambiciozen dvig stopnje zbiranja e-odpadkov iz sedanjih 41% na 65% glede na količine proizvodov, danih na trg. Kljub vlaganju v mreže in infrastrukturo prevzemanja e-odpadkov, številnim aktivnostim ozaveščanja o pravilnem ravnanju z e-odpadki ter vsakoletnem doseganjem večjih zbranih količin tovrstnih odpadkov je doseganje teh okoljskih ciljev možno le ob sodelovanju vseh deležnikov v procesu zbiranja in ravnanja z e-odpadki. Zato je 3. mednarodni dan e-odpadkov priložnost, da se zavedamo svoje odgovornosti do okolja in do vseh nas ter da spodbujamo učinkovito ravnanje s temi odpadki. Na ta način zmanjšujemo negativen vpliv e-odpadkov na okolje ter odpiramo nove poslovne priložnosti tudi na tem področju.«
Občanke in občane Škofje Loke še enkrat več vabimo, da še naprej sodelujejo v naših akcijah in tudi v vsakodnevnem življenju odgovorno ravnajo z e- odpadki.
Uporabniki javnih storitev v Občni Škofja Loka lahko odpadno električno in elektronsko opremo oddajo na več načinov:
- Kot kosovne odpadke, to je večje kose opreme, s sporočilom ali dopisnico izvajalcu javne službe. Izvajalec odpadek odpelje z dvorišča.
- V Zbirnem centru v Dragi.
- V približno deset posebej za to opremo (manjše naprave) pripravljenih in na določenih zbiralnicah ločenih frakcij postavljenih zabojnikih.
- Izrabljene baterije in sijalke potrošniki lahko oddamo tudi pri prodajalcih, ki tovrstne artikle prodajajo in so jih dolžni prevzeti.