Razstava 73 km od Kočevja
V Galeriji Ivana Groharja bo na ogled razstava vizualne umetnice Lele B. Njatin z naslovom 73 km od Kočevja. Razstava izhaja iz industrijske nesreče v Kočevju leta 2022 ter skozi umetniški proces odpira vprašanja spomina, skupnosti in okoljskih posledic sodobnega bivanja. Odprta bo od srede, 28. januarja.
Izhodišče razstave je eksplozija in požar v kemični tovarni v središču Kočevje 12. maja 2022, največja povojna industrijska nesreča v Sloveniji. Naslov razstave opozarja na zračno razdaljo med Kočevjem in Škofjo Loko ter na bližino, ki bi v primeru hujših ekoloških posledic postala skupna izkušnja širšega prostora.
Razstava v ospredje postavlja pričevanja prebivalcev in prebivalk Kočevja, ki so po nesreči pogosto ostajala v ozadju javnega diskurza. Umetnica jih ohranja in preoblikuje skozi različne medije – knjigo, video in objekte, nastale na podlagi performansov ter neposrednih izjav, zbranih kmalu po dogodku.
V prvem prostoru galerije bo predstavljen eden izmed oštevilčenih izvodov dvojezične umetničine knjige Kolektivno fiksiranje točke v Kočevju (2023), ki skupaj z dokumentarnim gradivom povezuje njene pretekle projekte, vezane na Kočevje, dimnik tovarne Melamin in razmerje med urbanim, naravnim ter skupnostnim prostorom.
Drugi razstavni prostor bo namenjen objektom in videom, ki izhajajo iz performansa Oprano v ognju. V ospredju je proces preoblikovanja izjav prebivalcev in prebivalk v umetniški material ter vprašanje, kako se individualna izkušnja prenese v kolektivni spomin.
Razstava se vsebinsko osredotoča na kolektivnost kot proces, ki ga umetnost lahko razkrije, oblikuje in ohranja. Poudarja vlogo umetnosti pri arhiviranju izkušenj, soočanju z industrijskim okoljem in razmisleku o družbeni odgovornosti.
Razstava Lela B. Njatin: 73 km od Kočevja bo na ogled v Galerija Ivana Groharja od 28. januarja do 22. marca 2026. Kustosinja razstave je Anabel Černohorski.
Vodstvo po razstavi z Lelo B. Njatin in Vasjo Cenčičem bo v sredo, 4. marca 2026, ob 18. uri.