Hudičeva brv tudi uradno odprta
Včeraj sta državna sekretarka na Ministrstvu za naravne vire in prostor dr. Lidija Kegljevič Zagorc in župan občine Škofja Loka Tine Radinja s pomočjo moderatorja prireditve Gregorja Gartnerja ter obiskovalk in obiskovalcev uradno odprla Hudičevo brv. V mrzlem večeru smo se potem ob glasbi Multi banda posladkali še z dobrotami, ki so jih spekle sosede gospodinje.
Hude poplave so nam pred dobrim letom in pol odnesle marsikaj, med drugim tudi našo brv, ki že stoletja predstavlja vez med Škofjo Loko in Puštalom. Na tem mestu se brv namreč prvič omenja že v prvi polovici 17. stoletja. Po legendi o njenem nastanku so ljudje pred tem prečkali reko z brodovi, ki pa jih je pogosto prevračal hudič. Mokri ljudje so se tega naveličali in postavili leseno brv. Ko pa so most končali, se je hudič prikazoval na njem, dokler niso na obeh koncih brvi postavili znamenja, na sredini pa še zavetnika mostov. Pa je bil hudič jezen in je v vse mlake v Puštalu naselil žabe, da domačini niso mogli spati, in zavalil ogromno skalo na brv, da bi jo porušil. Brv je ostala, vendar kriva, zato je njeno drugo ime Kriva brv. In kdo ve, morda je hudič, ki po legendi o tej Hudičevi brvi biva pod Šturmovo skalo in je kriv tudi za njeno krivo obliko, izkoristil narasle vode in imel svoje prste vmes tudi pri tem, da je voda odplavila most, po katerem so se obiskovalke in obiskovalci radi sprehajali in prehajali iz Loke v Puštal. Naj bo tako ali drugače, od Puštalske, Hudičeve oziroma Krive brvi je v predlanskih poplavah obstala le kapelica Sv. Janeza Nepomuka, zavetnika mostov. Ker pa ljudje, ki živimo v teh krajih, hitro pljunemo v roke in se lotimo dela, je Hudičeva brv kmalu dobila novo telo po starem izgledu in ponovno zaživela, tako da se lahko znova sprehajamo po njej iz Loke v Puštal. In obratno. O Hudičevi brvi danes, nekoč in še pred tem so razmišljali tudi učenci OŠ Škofja Loka-Mesto, ki obiskujejo dramsko skupino Ana Locopolitana pod mentorstvom Barbare Jelenc in Kristine Strnad. Uprizorili so jo izredno simpatično , sproščeno in zanimivo.
Posebnost Hudičeve brvi je njena kriva oblika, ki je navdahnila tudi legendo o njenem nastanku. Tako podobo je most dobil zaradi prilagajanja naravnim danostim terena, saj je zasidran na vrhovih skalnih čeri, ki štrlijo iz struge Poljanske Sore in se tako nahaja dovolj visoko, da ga vsakokratna povišana gladina vode (razen v izrednih primerih) ne ogroža. Brv je bilo treba večkrat obnoviti, pri čemer segajo najstarejši podatki o obnovi v leto 1874. Stroške obnove so krili 'Puštuci', Karlovčani in Ločani s posestjo v bližini brvi, a tudi prebivalci nekaterih hribovskih vasi, ki so gravitirale na Hrastnico, celo s Sv. Ožbolta, kar kaže na velik pomen mostu tudi v širši okolici. Vsekakor pa ni prvič, da so brv odnesle poplave: leta 1926 jo je odnesla povodenj, po kateri sta novo brv po stari shemi postavila znana puštalska tesarja Franc in Lovro Oblak.
Do predlanskih poplav je bila brv nato večkrat delno zamenjana in obnovljena, da vodni ujmi navkljub danes ponovno stoji v vsem svojem sijaju, pa je v prvi vrsti zaslužna Občina Škofja Loka, ki je angažirala projektantsko podjetje Punkt ter izvajalce - podjetje Kontima inženiring iz Selc s partnerjem Mapri Proasfalt. Vsem skzupaj se je v svojem govoru zahvalil tudi župan občine Škofja Loka Tine Radinja, ki je v svojem govoru izpostavil še pomen solidarnosti. "Naša naslednja skupna velika naloga je protipoplavna zaščita. Ljudje ne smejo živeti v strahu, kdaj se bo katastrofa ponovila. Zato tudi danes, ob tem slavnostnem trenutku moj apel: Solidarnost je razumeti drugega in prav s tem, da po pošteni ceni namenimo svoje zemljišče za varnost vseh, lahko izkažemo največjo solidarnost. Verjamem, da to zmoremo in da bomo skupaj z državo že letos pričeli graditi protipoplavne nasipe tu, kjer danes stojimo."
3.
Potem je prišel čas, da novo brv uradno in slovesno odpremo ter predamo v uporabo. Državna sekretarka dr. Lidija Kegljevič Zagorc in župan občine Škofja Loka Tine Radinja sta ob odštevanju vseh prisotnih pritisnila na gumb in uradno odprla brv, ki je zasvetila v vsej svoji lepoti.
Na koncu so se obiskovalke in obiskovalci uradnega odprtja posladkale z izvrstnimi dobrotami, ki so jih z ljubeznijo pripravile gospe iz okolice. Res so se zelo zelo potrudile. Za dobro glasbo pa je poskrbel Multi band. Maša Demšar, Oskar Starman ter brata Dane in Matija Jemc so štirje nadarjeni glasbeniki, ki s svojo glasbo navdušujejo in povezujejo ljudi različnih okusov.
In tako je brv uradno odprta!
Vabljeni, da se čim večkrat sprehodite po njej in uživate v pogledu, ki se z brvi ponuja. Želimo si, da bo nova Hudičeva brv mirno stala vsaj naslednjih sto let in služila kot povezava med bregovi in ljudmi, kot simbol povezanosti, vztrajnosti in skupnosti.