Olje zlijmo v zbiralnik
V teh dneh bo v marsikateri hiši zadišalo po krofih. V Škofji Loki najdemo kar nekaj zbirnih posod za odpadno olje. Poskrbimo, da bo odpadno olje končalo na pravem mestu.
Odpadno olje je živilo, ki s tem, ko konča v okolju (v tleh ali v vodi), predstavlja zelo visoko organsko onesnaženje, ki ga mikroorganizmi v naravi razgrajujejo več let. Odpadna voda je z vsebnostjo jedilnega olja 3.800-krat bolj obremenjena kot običajna odpadna voda. En liter na dan odvrženega jedilnega olja v kanalizacijo tako predstavlja obremenitev, ki jo sicer v povezavi z vodo povzroči 19 ljudi.
Nekateri še vedno jedilno olje zlivajo v WC školjke in odtoke. To nato povzroča težave pri odvajanju odpadne vode po javni kanalizaciji in v prečrpališčih odpadne vode, ter povzročajo višje stroške čiščenja odpadne vode, saj ga je potrebno obdelati v Centralni čistilni napravi Škofja Loka.
Problematično je tudi zlivanje odpadnega jedilnega olja v WC školjke in v odtoke tam, kjer ni javne kanalizacije, temveč se odpadna voda iz gospodinjstva čisti v obstoječi greznici ali mali komunalni čistilni napravi, saj se odpadno jedilno olje tako spere v tla in lahko onesnaži podtalnico, zato je tako ravnanje z odpadnim jedilnim oljem skrajno neodgovorno.
Najbolje bo, da olje doma po končani uporabi ohladimo in precedimo v plastično ali stekleno posodo oziroma v namensko posodo za zbiranje odpadnega jedilnega olja, ki jo lahko ob prijavi na e-račun Komunale Škofja Loka prejmete brezplačno na sedežu podjetja. Možno jo je tudi kupiti. Posodo dobro zapremo in jo do odvoza na zbirno mesto hranimo na temnem in hladnem mestu.
Ko je zbirna posoda polna, jo odnesemo v enega med zbiralniki (KLIK). Večje količine lahko oddamo tudi v Zbirnem centru Draga.
Odpadno jedilno olje je koristna surovina, ki se predela v biodizel. Iz 1 litra odpadnega jedilnega olja nastane 0,9 l biodizla. Biodizel je ekološko gorivo, ki ne onesnažuje okolja (ostanek je glicerin, ki se uporablja v farmacevtski industriji).