Mlade rokodelke, mladi rokodelci, vol. 1
V Rokodelskem centru Škofja Loka bodo na ogled tri razstave mladih rokodelcev in mladih rokodelk, ki so bili potrjeni na četrtem javnem pozivu za mlade. Na prvi razstavi, ki so jo odprli včeraj, svoje oblikovalsko in rokodelsko delo predstavljajo Nejc Cegnar_Cegnar blacksmithing, Deja Hauptman_Fina glina, Sanja Manojlovič_Sanyamceramics, Nika Horvat_Nika Horvat Design in Maruša Mazej.
V Rokodelskem centru Škofja Loka na Mestnem trgu 34 so na ogled zares zanimivi izdelki mladih ustvarjalcev oziroma ustvarjalk. Vsekakor vredno ogleda in podpore, saj bo to tudi spodbuda mladim, da bodo uspešno nadaljevali svojo pot.
𝐍𝐞𝐣𝐜 𝐂𝐞𝐠𝐧𝐚𝐫_𝐂𝐞𝐠𝐧𝐚𝐫 𝐛𝐥𝐚𝐜𝐤𝐬𝐦𝐢𝐭𝐡𝐢𝐧𝐠
Začelo se je v osnovni šoli, ko se je Nejc Cegnar v kovanju prvič preizkusil na domačem vrtu. Na začetku srednje šole si je kupil svojo prvo kovaško peč, s katero je lahko hitro in učinkovito segreval kovino za obdelavo. Resneje pa se je z nožarstvom začel ukvarjati konec 2. letnika gimnazije. Nožarstvo je zanj še vedno eden najpomembnejših hobijev, za prihodnost pa si želi, da kovaštvo postane njegov poklic.
𝐃𝐞𝐣𝐚 𝐇𝐚𝐮𝐩𝐭𝐦𝐚𝐧_𝐅𝐢𝐧𝐚 𝐠𝐥𝐢𝐧𝐚
Deja Hauptman svoje misli, čustva in občutke najbolje izraža z ročnim delom. Stik in povezava z materialom doda vrednost, ki jih prikaže še bolj intenzivno. Inspiracijo najde v naravi, kjer se pogosto zadržuje, premišljuje, analizira in odkriva nove podrobnosti, teksture ter oblike. Pri svojem delu uporablja mešanice različnih vrst glin, pri oblikovanju pa s teksturo poudarja njihove različne karakteristike in lastnosti. Poleg načel minimalizma in preprostosti ustvarja po načelu lepote popolnosti v nepopolnem. Združuje umetnost z uporabnostjo. Izziv ji predstavljajo tudi kombinacije z drugih naravnimi materiali ter pri tem odkrivanje različnih odnosov med njimi.
Zanima jo predvsem področje dotika ter povezave gline s posameznikom, raziskovanje odnosov, številnih razsežnosti in interakcij človeka s tem čudovitim materialom.
𝐒𝐚𝐧𝐣𝐚 𝐌𝐚𝐧𝐨𝐣𝐥𝐨𝐯𝐢𝐜̌_𝐒𝐚𝐧𝐲𝐚𝐦𝐜𝐞𝐫𝐚𝐦𝐢𝐜𝐬
Sanja Manojlovič se je z glino srečala med študijem kadrovskih in izobraževalnih sistemov, ko je iskala nekaj, kar bi ji omogočilo izražanje svoje ustvarjalnosti. Umetnost in ustvarjanje sta že od nekdaj njen beg v notranji svet, kjer najde mir in svobodo. Ob prvem stiku z glino je začutila, da je našla pravo pot. Učenje in delo je začela pod mentorstvom Barbe Štembergar Zupan, ki jo je vodila skozi začetne korake, nato pa se je podala na raziskovanje neomejenih možnosti tega materiala. Leta 2023 se je opogumila in naredila prvi korak na samostojno ustvarjalno in poklicno pot.
𝐍𝐢𝐤𝐚 𝐇𝐨𝐫𝐯𝐚𝐭_𝐍𝐢𝐤𝐚 𝐇𝐨𝐫𝐯𝐚𝐭 𝐃𝐞𝐬𝐢𝐠𝐧
Nika Horvat pod znamko NI•KA ustvarja unikatni porcelanast nakit, kjer raziskuje preplet materialnosti, ravnovesja in estetike. Kot magistrska študentka na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje se osredotoča na oblikovanje keramike, hkrati pa svoje znanje poglablja skozi lastno raziskovanje in eksperimentiranje z materialom. Njeni kosi so rezultat premišljenega oblikovalskega procesa, ki združuje tradicionalne tehnike in sodobne pristope.
Navdih črpa iz narave, predvsem iz nežnih linij cvetov in listov, ki jih pretvarja v ročno oblikovane kose s prepoznavnim plastenjem tankih porcelanastih lističev. Pri ustvarjanju ji porcelan omogoča igro svetlobe in senc, s katero poudarja nežne detajle in dinamiko. Posebno pozornost namenja teksturam in občutku nosljivosti, saj želi, da vsak kos ni le vizualno privlačen, temveč tudi prijeten na dotik.
𝐌𝐚𝐫𝐮𝐬̌𝐚 𝐌𝐚𝐳𝐞𝐣
Maruša Mazej je ustvarjalka, ki trenutno deluje kot samozaposlena v kulturi na področju oblikovanja. Osredotoča se na izdelovanje uporabne keramike in pri tem raziskuje številne (tradicionalne) tehnike dela z glino. Med vrtenjem lončarskega vretena in vlivanjem gline v kalupe se poigrava še z oblikami, eksperimentira s tališči materialov in meša barve kot na slikarskem platnu.