Stališče Občine Škofja Loka do namere zasebnega investitorja za izgradnjo MHE Puštal
Pobude različnih zasebnih investitorjev za izgradnjo MHE Puštal na tej lokaciji (na Poljanski Sori pri Hudičevi brvi) se vrstijo že več kot deset let. Tokratni zasebni investitor je vlogo za izdajo mnenja glede skladnosti s prostorskimi akti na Občino Škofja Loka podal v letu 2020. Zemljišče, kjer je načrtovana gradnja MHE, je vodni svet v lasti Republike Slovenije, ki je investitorju tudi podelila pravico graditi.
Investitor je na pristojni organ za izdajo gradbenih dovoljenj - to je na Upravno enoto (UE) Škofja Loka - vložil zahtevo za izdajo gradbenega dovoljena za MHE Puštal. UE Škofja Loka v samem postopku vabi stranke, tudi stranske udeležence in preverja vse pogoje, vključno s soglasji, ki so potrebna za pridobitev gradbenega dovoljenja.
Občina Škofja Loka je lastnica zemljišča, ki meji na načrtovano območje gradnje MHE in soglasja v tem postopku NI podala.
Občina se je tudi pritožila na izdano gradbeno dovoljenje zaradi pomanjkljivosti in več vsebinskih vprašanj, na katere sam projekt ne odgovarja. Bistvene nejasnosti so vpliv predvidene MHE na kopalno območje Puštal, vključno z vplivom na varnost kopalcev ter vpliv predvidene MHE na poplavno varnost območja.
Prav tako ni jasen vpliv same gradnje predvidene MHE, njen vpliv v času obratovanja in vzdrževanja na vodotok in širše območje, kjer naj bi se MHE nahajala, tako v varnostnem, ekološkem, krajinskem in kulturnem smislu. S samo gradnjo MHE in kasneje z njenim delovanjem, so povezana tudi tveganja degradacije tega krajinskega območja z izjemno naravno in kulturno dediščino.
Občina Škofja Loka je s svojo pritožbo uspela, pritožbeni organ Ministrstvo za okolje in prostor je podeljeno gradbeno dovoljenje razveljavilo in UE naložilo, da v ponovnem postopku ponovno odloča o njegovi podelitvi. V ponovljenem postopku izdaje gradbenega dovoljenja, ki je še v teku, je Občina Škofja Loka v fazi ustne obravnave ponovno podala pripombe.
Tudi na nedavnem ponovnem ogledu lokacije se je namreč izkazalo, da bi bila gradnja MHE zaradi občutljivih prostorskih, krajinskih, hidroloških in geomorfoloških značilnosti in terenskih omejitev, izjemno kompleksna in zahtevna.
Tesen iz ploščatega apnenca skozi katero teče Poljanska Sora ter Hudičeva brv s celotnim vplivnim območjem med starim vaškim jedrom Puštala in Karlovca predstavlja izjemen, enkraten preplet naravne in kulturne dediščine in je ena najbolj slikovitih, ikoničnih in prepoznavnih podob Škofje Loke in njene okolice. Značilna podoba za ta vedutni koridor je prav zeleno obrežje med Poljansko Soro in starim mestnim jedrom v ozadju. Ta značilna krajinska podoba je tudi skozi ljudske pripovedke - del lokalne (samo)zavesti in identitete sleherne Ločanke in Ločana.
Zato je Občina Škofja Loka vesela odziva in množične podpore naših občanov in občank in tudi ''Civilne iniciative Loka, mesto vseh'', saj je to hkrati tudi podpora našim prizadevanjem, da od pristojnih institucij in investitorja pridobimo vse pričakovane odgovore.